Results

Results

2019

Groups Friday 2019

Groups Saturday 2019

FInals 2019

Results "Little" World Championsship Friday 2019

Results "Little" World Championsship Saturday 2019

2018

Groups Friday 2018

GroupsPreliminariesSkiljePlac.
Kubbaner
Basel
11111Sergio Marino
Kubb me
Amadeus
00104Erik Gerstel
Rekubblikanerna11012Peter Bergendahl
O Promille00005Kålle Kjellin
Jamas
Pyjamas
10013Markus Funk
Team
Burgsvik
01112Jesper Sjödoff
Chaska Kubb11111Jason Larson
Nästan00005Erika Adman
Bättre på
annat
11003Annicka Bodin
Baddarna00014Peter Karlsson
Här för öl00014Gustav fogelberg
Horstbröd11111Pascal Meury
Hugos
församling
10112Erik Nyrot
Laban Igen00005Laban
Rödön Kubb11003Mikael Edfelt
Trippel X10112Kenneth Nyberg
Vall kräng &
Spräng 1.0
01103Linnea Larsson
Släkten är
värst
00005Elin Lundgren
Yellow
kubbmarines 2
10004Tam Ha
Team
Kubbmeisters
11111Tom Dahlström
Kubbalibre01013Sassa
Jankanas11111Rasmus Sjöberg
SegElin10112Jimmy Siggelin
Karamellkisoken00005Lena Berg
Blue &
Yellow
10004Joakim Arnesen
Vi kubbar
aldrig
00014Amanda Westberg
Sir Montys
hjältar
100112Frida Löv
BOB MC11111Martin Anjou
Gustavs
flickor 2.0
010123Gustav Bodin
Prutt Nr 710004Elias Grönström
Silence
Mountain
01003jan fredrik olsson
Sleeping
Lions
11012Wolfgang Menger
Satan vi
träffade kungen
00103Viktoria Söderman
Cerevisia
Fortes
11111Pontuz Tuovinen
GOFY00013Jimmy Johansson
Kubbkam
Trysil
01013Trond Pedersen
Hemse Bil &
Däck
10112gill
Utbrända
pedagoger
11111Dean berglind
Fårös
backaskramlor
00005Klara Blochmann
Eke IF10004Sandra Johansson
CC 6011111Jörgen Wiss
Karatehesten00103Henrik Norrback
Ten years
cheers
01003Lina Nilsson
The Rookies10003Andreas Cremon
Kauparve10112Ola Edvardsson
Crew Britton00104Jonas Enblom
Gotlands
Ölkastarförening
11103Mickael Gustafsson
Team Awesome00005Elin Sjöman
Bviken
Bullfigthers
110111Sebastian folkeryd
Get Down011122Pontus Järesund
Champaign
County
011133Martin Segerlund
Vall kräng &
spräng 2.0
110122Julia Funck
Mandelkubbarna00014Robin Kihlén
Bomb the
king
111011Norbert Bosau
Heart Of
Sweden
00005Mona Larsson
Skåls sorkar11111Johan Holmstedt
Team Kärne001123Isak johansson
Emmas änglar11003Emma Bergström
Lillbyttus00005Ina sandström
HVDCR4100112
Tusen Tack11111Holger Meier
Why Not00002Torgny Hellström
Team
Alpenrand
10005Christoph Köck
Syjuntan10004Martina Svensson
HVDCR511003
Nybrokorpen
3
010X3Börje Wennerström
JOnssons
trutar
111X1Peder Johnsson
Asså va
faan?
000X4Desirée Nilsson
Totalt
talanglösa
110X2Christian Bångdal
Nybrokorpen
2
111X1Kjell Rydh
Chill i
VIP-en
011X2Robert Wigsten
Bengt är
far till alla barnen
100X3Bengt Jakobsson
Cyklesnett000X4kristoffer
AM and the
boys
101X33Angelica Nilsson
Abso-lut000X4Tove Cederblad
HeRos011X11Kenth Lindgren
GEAB110X22Ove Eriksson
Rubb o Kubb011X2Peter Wahlqvist
Utterly
wiped out
111X1Andreas Rehmann
Raukers000X4Tobbe Rauk
Missarna100X3kent hallberg
Vem var det
som kastade
001X3Louise Munkhammar
Fide Fuckers111X1Felix Nordin
Dionysos010X2Inger Rosén
Fyrkantig
katt rutig ko
100X3Emil Johansson
Kubb-sh111X1Matthias Fesser
Lag
blackeberg
000X4Lars Sahlin
Helikopterkastarna001X3Therese Ekström
?110X2Emil JOhansson
K Werkelin111X1Kurt Werkelin
Hagge o co001X3Malte Rieem Lindgren
Team Balk000X4Noah Jakobsson
Malibu
United
110X2Anton Brenner
Lakeby
Ladies
001X3Malin Wendeblad
Kjoltyg111X1Elin westberg
Mammas
Pojkar
110X2Daniel lundström
Smissarbacken000X4Maria Sjöman
The Lord of
the kubb
011X2Anders Gardell
yellowkubmariners 1111X1Tam Ha
Norrsken000X4Harald Wiginder
Mitt i prick100X3Annie Pettersson
Pattar i
taket
111X1louis funk
ett 6-pack
coca cola
000X4Jennifer Larsson
Ull i
pungen
101X2K-A Nordblom
Team
Unicorn
010X3My Ahlström
Gangvide
Gangsters
000X4Elin Karlsson
Fishermens
friends
111X1Tim Vahlby
Salta pinnar110X2Ludvig Höglund
66ans vänner001X3Åsa Hammar Wallin
Skrotgänget011X2Rosel Olofsson
Mårtens 1:1111X1Kennet Nilsson
Gnistarna000X4Klara
Stilpoäng100X3Katarina Sjödoff
Sudrets
töisar
010X3Emelie Martell
Barlingbo111X1Lars Kellström
Team Asbra000X4Emma Alm
Sist in
först ut
101X2Wabbe Wahlberg
Håie puttar
bra
111X1Casper Ekedahl
Dubbelwej001X3Fredrik Wessman
Pin King000X4JOnas Ahlvin
Stallbröder110X2Pigge grönström
Hem011X2Maria Nilsson
Minionerna111X1Kjell-Åke Ahlgren
Ronemaffian
junior
000X4Joen Olofsson
Kungen först100X3Daniel Molin
Boffens
drängar
111X1Emma Alvengren
Tingeling000X4Majsan Hamberg
The
Badgersock
101X2Kevin Hallbom
Astra la
vista
001X3Hinnerk Wurfholz
Fizens gäng010X3Leif Lagerin
La pierre
cornee
111X1Henrik Munkhammar
Cafe bärs110X2Timmy
Kubb Chile000X4José Gómez
Junta
töjserna
000X4Ronja Nymoen
Vänge AH110X2Sören olofsson
Slappers111X1dick sandström
Snarren001X3tommy wernström
Tjejligan000X4Ylva Nilsarve
Sinking
Royal
101X2Johan Karlsson
Vet ej010X3Mats Jacobsson
Himlaspel111X1Mathias Keisu

Groups Saturday 2018

TeamnamePreliminariesSkiljePlac.Teamleader
KP Wilddogs1111Marc Binder
Hägar Schindhard1102Jens Meier
Chili i VIP-en0004Robert Wigsten
Fishermens friends0013Tim Wahlby
Trä som behöver öl1102Matthes Wiechmann
SMP United1111Lukas
Schirmann
Hem0004Marianne Nilsson
Fide Fuckers0013Felix Nordin
The inglourious Whiskyboys10122Björn Disch
Twelve Tits United11011Sophie Fischer
Team Burgsvik0003Jesper Sjödoff
Malibu united0013Anton Drenner
Team Gotland1111Josef Björklund
Ingen1102Manne Winarve
Segelin0004Jimmy Siggelin
Utterly wiped out0013Andreas Rehmann
Klart grabben ska ha husvagn1003Emelie Liljegren
Emmi Gardell1111Sonny Nilsarve
Horstbröd0112Pascal Meury
Jankanas0004Rasmus Sjöberg
Kubb Klub Vršovka & Friends1111Fanda Holada
Mulde Fritidsby1102Morgan Hallgren
K Werkelin0013Kurt Werkelin
heRos0004Kenth Lindgren
MNTP871111Nicolas Vögeli
Korpen Nybro1102Towe Danielsson
Pattar i taket003Louis Funck
CC 60003Jörgen Wiss
Pilzner Paus1111Pontus Hallin
Team Jan-Hå1003Nicklas Södergren
Vall kräng och spräng 2.00004Julia Funck
Kubb-sh0112Mattias Fesser
Kubb‘Ings & Gipfelstürmer1111Robert Harnack
Tusen tack1102Holger Meier
Kubbaner Basel0004Sergio Marino
yellowsubmariners0013Tam Ha
Bortkastad Tid0112Björn Nyman
Mårtens 1:10004Kenneth Nilsson
Bviken Bullfighters1003Sebastian Folkeryd
Bomb the king1111Norbert Bosau
Famous K1012Malte Nilsson
Boffens drängar0103Emma Alvengren
Chaska Kubb1111Jason Larson
Minionerna0004Kjell-Åke Ahlgren
Auh-laug-eth1012Johan Lindberg
The lords of
the kubbs
0103Andres Gardell
Team Kubbmeisters1111Tom Dahlström
Slappers0004Dick Sandström
Burs Broilers1111Sebastian Fredin
Kjoltyg0004Elin Westberg
Nybrokorpen 21003Kjell Rydh
Skål sorkar0112Johan Holmstedt
Team Stabbgard1111Björn Wickström
Utbrända pedagoger1102Dean Berglind
Cerevisia Fortes0004Pontuz Tuovinen
Barlingbo0013Lars Kellström
Gloria Victis1111David Nedolugin
Håie puttar bra1003Casper Ekedahl
Jonssons trutar00112Peder Johnsson
La pierre cornee0103Hendrik Munkhammar
Blue/Orange1111Per Norman
BOB MC0004Martin Anjou
The badgersock1003Kevin Hallbom
Himlaspel0112Matthias Keisu

FInals 2018

SixteenthEighthQuarterfinalsSemi-final
KP Wilddogs
Tusen TackKP Wilddogs
SMP UnitedSMP United
Bortkastad
tid
KP WilddogsFinal
Twelve Tits
United
Auh-laug-eth
Famous KFamous KMaster
Team
Gotland
Auh-laug-ethKP Wilddogs
Auh-laug-ethKP WilddogsKP Wilddogs
Emmi GardellKubb Klub Vršovka & FriendsHørstbröd2:nd
Skåls
sorkar
Emmi GardellHørstbröd
Kubb Klub
Vršovka & Friends
Kubb Klub Vršovka & Friends
Utbrända
pedagoger
Kubb Klub Vršovka & Friends
MNTP87MNTP87
Jonssons
trutar
MNTP87
Pilzner
Paus
Pilzner Paus
Himlaspel
Kubb‘Ings &
Gipfelstürmer
Hägar
Schindhard
Kubb‘Ings & Gipfelstürmer
Bomb the
king
Bomb the king
Trä som
behöver öl
Kubb‘Ings & GipfelstürmerMatch, 3rd & 4th plac.
Chaska KubbChaska Kubb
The
Inglourious Whiskyboys
Chaska Kubb3:rd
Team
Kubbmeisters
Team KubbmeistersKubb Klub Vršovka & Friends
IngenChaska KubbKubb Klub Vršovka & Friends
Burs
Broilers
HørstbrödChaska Kubb4:th
HørstbrödHørstbrödChaska Kubb
Team
Stabbgard
Mulde Fritidsby
Mulde
Fritidsby
Hørstbröd
Gloria
Victis
Blue/Orange
Korpen
Nybro
Korpen Nybro
Blue/OrangeBlue/Orange
Kubb-sh

Results "Little" World Championsship Friday 2018

Little World Championsship Friday

1:a Sinking Royal

2:a Rödön

3:a Stallbröder

4:a Bengt är far till alla barnen

Results "Little" World Championsship Saturday 2018

Little World Championsship Saturday

1:a Utterly wiped out

2:a Nybrokorpen 2

3:a Team JanHå

4:a Team Burgsvik

2017

Groups Friday 2017

Groups Saturday 2017

FInals 2017

Results "Little" World Championsship Friday 2017

Results "Little" World Championsship Saturday 2017

2016

Groups Friday 2016

VM i KUBB 2016
GroupFieldTeamnameGrundspelPlac.
11-2Åtte 1 1 0 0 3
No Game / No Life 0 0 0 1 4
Skrotgänget 0 1 1 1 2
Släktträffarkubbar 1 1 1 1 1
2 lag vidareBubbisar 0 0 0 0 5
23-4Here For Beer 0 1 0 0 4
Mera Pilsner 1 1 0 1 2
Någon 0 0 1 1 3
Malibu United 1 1 1 1 1
2 lag vidareGertruds 0 0 0 0 5
35-6Crew Britton 0 0 1 1 3
Four Flags United 1 1 1 1 1
Ganvide Gangsters 1 0 1 1 2
Vackerväderskubber 0 0 0 0 5
2 lag vidareTallbacken kubbers 0 1 0 0 4
47-8Tusen Tack 1 0 1 1 2
Grogarnskaninerna 0 1 1 0 3
Motståndarlaget 1 0 0 0 4
Hemmalaget 0 0 0 0 5
2 lag vidareRubb o Kubb + en Stor Stark 1 1 1 1 1
59-10Dionysos 1 0 1 0 3
Det var jag som kasta 0 0 0 1 4
OSI Kubb 1 1 1 1 1 1
Vart är Gusti 0 0 0 0 5
Team Homoludens 1 0 1 1 2
611-12Presentinslaget 1 1 0 1 2
Sockerpullorna / HeRos 0 1 1 1 1
KingPin 1 0 1 0 3
Tjejer Är Bäst 0 0 0 0 5
Tjeligan 1 0 0 1 3
713-14Pilzner paus 1 1 1 1 1
Al-Qubba 0 1 1 1 2
Piraterna 1 0 0 1 3
HS Kubb 0 1 0 0 4
Kast med liten pinne 0 0 0 0 5
815-16Nicke and the Fastländers 0 0 1 1 3
Vall kräng o spräng 1.0 1 1 1 0 2
Latebloomers – Lammsnäckorna 0 0 0 0 5
Noll Promille 1 0 0 0 4
Svante 1 1 11 1
917-18Team deaf Stockholm 1 1 1 1 1
M 3 0 1 0 1 3
Det löser sig, sa han som sket i badkar 0 0 0 0 5
Mountain Kings 1 1 1 0 2
Stilpoäng 0 0 0 1 4
1019-20Nybrokorpen 3 1 1 1 1 1
Klintegänget 0 0 0 0 5
Semesterkubbarna 1 1 0 0 3
Silence Moutain 0 0 0 1 4
Grötlingbo kubb 0 1 1 1 2
1121-22Vänge AH 1 0 0 0 4
Rocksteady as a Rauk 2.0 0 0 0 0 5
Sinking Royal 0 1 1 0 3
Bortkastad tid 1 1 1 1 1
Fannys Divor 0 1 1 1 2
1223-24Vall kräng o spräng 2.0 0 0 1 0 4
Allmänna Idrottskubben 0 1 1 0 3
Team Awesome 0 0 0 0 5
Post Kubbarna 1 1 1 1 1
Famous K 0 1 1 1 2
1325-26Raukers 1 0 0 3
LS Crew 0 0 0 4
Hest United 1 1 1 1
Kungen Först 0 1 1 2
Centerpartiet Gotland – – – – –
1427-28Champaign County 1 1 1 1
Ohms lag 1 0 1 2
? 1 1 0 3
Nygårds – – – – –
Risplockarna 1 0 0 4
1529-30The Lords Of The Kubbs 0 1 1 0 3
Chaska Kubb 1 1 1 1 1
Fäll dom 0 0 0 0 5
Pappas flickor 1 0 0 0 4
Team Erling 1 0 1 1 2
1631-32Den förbannade Drillen 0 0 0 0 5
Cute i kostym 1 0 0 0 4
BVG Globerotters 1 1 1 1 1
Jönsson&co 0 1 1 1 2
Laban igen 0 1 0 1 3
1733-34Smissarbacken 0 0 0 4
Skåls sorkar 1 1 0 3
Kubb à la Kubb 0 0 1 2
ÖNOS – – – –
Team SBV 1 1 1 1
1834-36Stallbröderna 110X 2
Andrés änglar 0 0 1X 3
Sudergolv 0 0 0X 4
Team Jan-Hå 1 11X 1
1937-38MP’s Concordianer 0 0 0X 4
Gnistarna 1 0 0X 3
Bomb the King 1 1 1X 1
Chil-i-VIPen 0 11X 2
2039-40Fide Fuckers 1 0 0X 3
Kajutas 0 0 0X 4
Totalt Talanglösa 1 1 1X 1
Smissarna 0 1 1X 2
2141-42Veni vidi vici 0 1 1X 2
Whay Not 1 1 1X 1
Hellre otur än ingen tur alls 0 0 0X 4
Slappers 1 0 0X 3
2243-44Mitt i prick 1 0 0X 3
Casper & katterna 0 0 0X 4
Hägar – Schindhard 1 1 1X 1
Get down 0 1 1X 2
2345-46Emmas änglar 1 0 0X 3
Sir Montys Hjältar 0 0 0X 4
Fishermans Friends 0 1 1X 2
The inglorius Whisky Boys 1 1 1X 1
2447-48Hemse Bil & Däck 1 0 1X 2
Nerd Herd 0 1 0X 3
Team Kubboom 1 1 1X 1
Queens of sudret 0 0 0X 4
2549-50GoFy 1 1 1X 1
Das Kurds 0 0 1X 2
BOB -MC 1 0 0X 3
Mårtens Mega-Mtomaner 0 1 0X 4
2651-52Kauparve 0 1 0X 3
Vet Ej? 1 0 1X 2
TT 0 0 0X 4
AJA’s Hjältar 1 1 1X 1
2753-54Barlingbo 1 0 1X 2
Mammas pojkar 0 11X 1
Ull i Pungen 2 0 1 0X 4
SMKG 1 0 0X 3
2855-56Trippel-x 1 1X 1
Gustavs flickor 00X 3
Himlaspel 1 0X 2
Haudraufwienix – – –X –
2957-58Fyrkantig Katt/Rutig Ko 0 0 1X 3
Segelin 1 1 0X 2
Rödön 1 1 1X 1
OSI Kubb 2 0 1 0X 4
3059-60Paradies Kubb Jena II 1 1 1X 1
Heart of SWE 0 0 0X 4
Sudrets töisar 1 0 1X 2
Slashasarna 0 1 0X 3
3161-62Late bloomers – Fårskallarna 0 0 0X 4
Kubbsubborna 1 0 0X 3
The Kubboys1 1 1X 1
Tingeling och några Ragnars 0 1 1X 2
3263-64Ronemästarna 0 0 0X 4
Klart grabben ska ha en husvagn 1 1 0X 2
Burs Broilers 1 1 1X 1
Bengt Är Far Till Alla Barnen 00 1X 3

Groups Saturday 2016

VM i KUBB 2016Lördag
PlannrVinster
GruppAnkLagnamnGrundspelPlac.
1-2SMP United 1 1 1 1
Paradies Kubb Jena II 0 0 0 4
1Team Jan-Hå 1 0 1 2
Mulde Fritidsby 0 1 0 3
3-4Tvärkas(s)t1 1 0 3
Champain County 0 0 0 4
2Burs Broilers 0 1 1 2
Emmi Gardell 1 1 1 1
5-6Pasar Actief 1 1 0 2
Gangvide gansters 0 0 0 4
3BVG Globetrotters 0 0 1 3
KP Wild Dogs 1 1 1 1
7-8Kubbmeisters 0 0 0 4
Bortkastad tid 1 1 0 2
4Team deaf Stockholm 0 1 1 3
Äppelträd 1 0 1 1
9-10Gloria Victis 1 0 1 2
Bomb the king 0 0 0 4
5Chaska kubb 1 1 1 1
Korpen Nybro 0 1 0 3
11-12Boffens drängar 0 1 1 3
Team Kubboom 1 0 1 1
6OSI Kubb 1 0 0 0 4
Insalata Mista-Schweiz 1 1 01 2
13-14Sist in först ut 1 0 0 3
Malibu United 0 1 0 4
7Släktträffarkubbar 1 1 1 1
Asrta la Vista 0 0 1 2
15-16Berras Sorkar 1 1 1 1
Svante 0 0 1 3
8Trippel-X 0 0 0 4
GEAB 1 1 0 2
17-18Gipfelstürmer und Freunde 1 1 1 1
Hest United 0 1 1 2
9Mera Pilsner 0 0 0 4
Stairway to pallen 1 0 0 3
19-20Auh-laug-eth 11 0 2
Tusen Tack 0 0 1 3
10Skrotgänget 0 0 0 4
Team Stabbgard 1 1 1 1
21-22Paradies Kubb Jena 1 0 0 4
Rubb o Kubb med en Stor stark 0 0 1 3
11Postkubbarna 1 1 0 2
Ingen 0 1 1 1
23-24Törstig Trä 1 0 1 2
Team SBV 0 0 1 3
12AJA´s Hjältar 0 0 0 4
Blue/Orange 1 1 1 1
25-26Ménage à trois 1 1 0 2
Totalt Talanglösa 0 0 1 3
13Why Not 0 0 0 4
The Kubboys 1 1 1 1
27-28Johnsons trutar 1 0 1 2
Rödön 0 1 0 3
14The Inglorius Whisky Boys 1 1 1 1
Nybrokrpen 3 0 0 0 4
29-30Kubb Ings and Fortschritt99 1 1 1 1
Four Flags United 0 0 1 3
15Sockerpullorna / HeRos 0 00 4
Pilzner paus 1 1 0 2
31-32Nybrokorpen 2 1 0 1 2
Mammas pojkar 0 0 0 4
16Hägar-Schindhard 1 1 1 1
GOFY 0 1 0 3

FInals 2016

ÅttondelsfinalKvartsfinalSemifinalFinal
 SMP United
 Emmi Gardell
Emmi Gardell
KP Wild dogs
KP Wild dogs
ÄppelträdMästare
Emmi GardellBerras sorkarKubbing´s &
Berras SorkarKubbing´s &               Fortschritt 99Fortschritt 99
Chaska Kubb
Team Kubboom2:a
Chaska KubbBerras sorkar
Berras sorkar
Släktträffarkubbar
Berras Sorkar
Gipfelstürmer und Freunde
Team Stabbgard
Gipfelstürmer            und Freunde
Blue/Orange
Ingen
Blue/Orange
Gipfelstürmer und FreundeEmmi Gardell
Kubbing s& Fortschritt 99Gipfelstürmer und   Freunde3:a
The KubboysGipfelstürmer und   Freunde
The Inglorius Whisky Boys
The Inglorius Whisky Boys4:a
Kubbings &    Fortschritt 99Emmi Gardell
Kubbíngs & Fortschritt 99
Hägar-Schindhard

Results "Little" World Championsship Friday 2016

1:a Famous K 2:a The Lords of the kubbs 3:a Stallbröderna 4:a Team Erling

Results "Little" World Championsship Saturday2016

1:a Mulde fritidsby 2:a Gloria Victis 3:a Four flags united 4:a Nybrokorpen 2

2015

Finals 2015

ÅttondelsfinalKvartsfinalSemifinalFinal
 Paradies Kubb Jena
 Den törstige Matrik
 Paradies Kubb Jena
 Berras sorkar
 Berras sorkar
 IngenMästare
Berras SorkarGipfelstürmer&Freunde
SMP United
Emmi Gardell
Äppelträd2:a
 ÄppelträdSMP United
 SMP UnitedSMP United
Mulde fritidsbyGipfelstürmer&Freunde
SMP United
Menage A Trois
Sist in först ut Berras sorkar
Menage A Trois T is Gebeurd!
Gipfelstürmer&Freunde
Gipfelstürmer&Freunde
Tvärkas(s)t
Gipfelstürmer&Freunde
T is Gebeurd!3:a
Auh-Laug-EthT is Gebeurd!
T is Gebeurd!
T is Gebeurd!4:a
Pasar ActiefBerras sorkar
Mirakelkubbers
Pasar Actief